Pdf formát
Celosvetový štandard
Portable Document Format alebo PDF je súborový formát, ktorý vyvinula v roku 1993 spoločnosť Adobe Systems. Používa sa na ukladanie dokumentov nezávisle od softvéru, hardvéru a operačného systému, na ktorom boli vytvorené a taktiež na zariadení, na ktorom sú zobrazované. Súbory typu PDF môžu obsahovať text a obrázky, taktiež aj interaktívne formuláre, videá, animácie, 3D grafiku, zvukové stopy a elektronické podpisy, pričom primárnym účelom formátu je zabezpečiť, že sa dokument na všetkých zariadeniach zobrazí rovnako. Na tento formát existujú voľne dostupné prehliadače na mnoho platforiem. Niektoré typy obsahu (ako napríklad interaktívne formuláre, 3D grafika, videá, zvuk) však nie sú v mnohých PDF prehliadačoch podporované a takéto dokumenty sa buď celé vôbec nezobrazia (s upozornením na nepodporovanú funkčnosť) alebo sa zobrazia iba podporované časti. Najznámejší je prehliadač spoločnosti Adobe, freeware Adobe Reader.
Súbor ADOBE PDF je členený na niekoľko súvislých blokov. Na stránke sú objekty "obj". Poznámka je "Annot". Rozmery objektov sú udané v dvoch dimenziách "[ x y ]". Formát PDF je teda kódovaný v anglických výrazoch (slovne) a skratkách. Samotný text je kódovaný podobne ako formát RTF. Teda pre podporu znakov národných abecied sa miesto znaku á použije / 160 napríklad.
Tento súborový formát podporuje rôzne typy šifrovania a ochrany obsahu (napríklad proti kopírovaniu textu a obsahu, proti vytlačeniu, upravovaniu, vkladaniu poznámok a podobne) a rôzne typy kompresií obrázkov.
Použitie PDF
Použitie PDF
Od začiatku sa PDF používalo v prevažnej miere ako tlačový formát. Formalizovaná predpríprava pred tlačou, de facto pokyny pre tlačiareň, alebo verná kópia tlačenej formy.
Dnes je tlačová vernosť, nezávislosť od koncového zariadenia a multiplatformovosť základným atribútom každej implementácie PDF v archívoch, workflowoch, výmenách dokumentov.
V priebehu rokov sa PDF vyvinul z jednoduchej potreby vernej tlačenej reprezentácie na komplexné riešenie ktoré ponúka:
> vernú reprezentáciu farieb pridaním ICC farebných profilov, vložených fontov, priehľadných modelov
> ponuku spolupráce pridaním poznámok, anotácií
> optimalizácie pre web pridaním jp2, fast web view
> interaktívne variabilné data pridaním formulárov, XFA
> dynamiku pridaním javascript, multimédií
> metadata model ktorý prerástol do komplexného tagovania obsahu
> 3D modely, gps informácia
Všetky tieto oblasti sa stále menia a prispôsobujú a tá najväčšia výhoda PDF formátu, že všetky vlastnosti sa kombinujú v jednom riešení. Je len málo obmedzení, ktoré však môžete obísť pridaním vlastného konceptu, keďže PDF umožňuje privátne data a štruktúry.
Každé riešenie na báze PDF sa zvyčajne začína otázkou "čo presne potrebujeme riešiť s dokumentami?" a PDF sa často ukáže ako odpoveď.
PDF sa používa pri publikovaní dokumentov, článkov alebo kníh. Interaktívne a inteligentné elektronické formuláre, ktoré sa postarajú o zber dát, alebo sa môžete rozhodnúť formuláre vytlačiť a nechať ich vypisovať ručne.
Elektronické faktúry podpísané zaručeným podpisom, obsahujúce dáta pre automatické spracovanie (ZUGFeRD), účtovné výkazy podpísané a odoslané na daňový úrad, prijatá pošta skenovaná vrátane OCR procesu - to všetko Vám už dnes umožní plne automatizované vedenie účtovníctva.
Elektronický spis, viac dokumentov rôznych formátov v jednom pdf, na jednom mieste s interakciou medzi nimi.
Ochrana dokumentov pred zmenou, extrakciou obsahu až po sofistikované DRM riešenia, ktoré umožnia dokumenty predávať,prenajímať alebo požičiavať.
Samostatnou kapitolou je archivácia. PDF dokumenty sú predurčené na dlhodobú archiváciu. Špeciálne typy pdf sú dnes vyžadované v archívoch, knižniciach alebo aj pri komunikácii s úradmi.
Technická dokumentácia je vďaka presnému zobrazovaciemu modelu a vlastnostiam ako 3D a interaktivita predurčená byť ukladaná ako PDF.
Historia formátu
Historia formátu
Portable document format (PDF) je súborový formát, ktorý predstavila firma Adobe v roku 1993. V priebehu 15 rokov zažil 7 revízií. Spoločnosť Adobe ho v roku 2006 uvoľnila pre potreby ISO (International Standards Organization) a odvtedy ho spravuje PDF asociácia (PDF Association) ako technickú normu ISO 32000. Pôvodná myšlienka bola digitálna náhrada papiera v takej forme, ktorá by garantovala čo najvernejšie zobrazenie údajov nezávisle na hardvér a softvér. V priebehu rokov sa PDF stalo neodmysliteľnou súčasťou väčšiny digitálnych archívov, stalo sa štandardom pri práci s tým, čo sa dnes volá digitálny dokument.
Približne 80% internetovéh obsahu (okrem html stránok) je uložených vo formáte PDF. Dokumenty, ktoré vznikajú sa priamo generujú do PDF formátu, ale aj dokumenty, ktoré sa rodia ako papierové (staré skenované dokumenty, knihy, tlačové materiály atď.) sa stále viac a viac konvertujú do PDF.
PDF je dnes uznávaná univerzálna platforma, ktorá je odpoveďou na všetky "dokumentové" problémy, ktoré súčasný svet informačných technológií rieši.
V priebehu revízií sa formát prispôsoboval potrebám jednotlivých odvetví a dnes dokáže oveľa viac, ako len nahradiť kancelársky papier. Obsahuje interaktívne prvky, formuláre, dáta, multimediálne objekty, 3D modely, mapy s presnými nástrojmi na meranie vzdialeností. Stará sa o zabezpečenie obsahu, dokumenty sa dajú podpísať digitálnym podpisom alebo bezpečnostnými certifikátmi. Užitočné anotačné nástroje umožňujú spolupracovanie tímov.
V roku 1993 bola na prácu s PDF dostupná jediná aplikácia - Adobe Reader. Dnes máme na výber mnoho rôznych PDF prehliadačov, služieb a aplikácií. Vytvorenie PDF dokumentu sa dnes považuje za nutnosť v každej aplikácii a čítanie je samozrejmosťou na každom zariadení tak ako zobrazenie obrázku alebo textového dokumentu.
Výber nástrojov závisí od problémov, ktoré riešite, od platforiem, ktoré potrebujete podporovať a od rozpočtu ktorý máte k dispozícii.
PDF a ISO štandardy
PDF a ISO štandardy
Uvoľnením PDF špecifikácie od spoločnosti Adobe v prospech oragnizácie ISO sa splnila nutná podmienka pre tvorbu otvorených štandardov a ešte sa zvýšila dôveryhodnosť tohto formátu. PDF formát spĺňa aj legislatívne hľadiská.
PDF asociácia je združenie odborníkov, technologických lídrov (v roku 2016 to bolo zhruba 200 spoločností). Členovia asociácie sú také firmy ako Adobe Inc., Hewlett Packard až po individuálnych členov z rôznych segmentov. Preto je šírka záberu veľmi veľká a vznikajú ISO normy založené na PDF, ktoré sa úpešne presadzujú v odvetviach, kde ich štátne orgány alebo regulátor predpisujú ako povinné.
PDF (ISO 32000) norma popisujúca pdf ako všeobecný elektronický formát. Základ pre všetky ostatné štandardy. Prešiel dvomi revíziami a v súčastnosti (2016) sa pripravuje jeho najväčšia zmena. Je založený na PDF v1.7
PDF/A (ISO 19005) popisuje podmožinu pdf, ktorá je určená na archiváciu. Je zaručené, že pdf vytvorené v súlade s PDF/A umožní interpretovať dokument jednoznačne bez závislosti od externých zdrojov. V dnešnej dobe je viacero samostatných noriem, ktoré uviedli rôzne implementačné úrovne. PDF/A-1, PDF/A-2, PDF/A-3 pri úrovniach b (basic), u(unicode), a(accessibility).
PDF/UA (ISO 14289) cieľom je taký dokument, ktorý bude "všeobecne prístupný". Teda aby bol zjednodušene povedané použiteľný aj pre zrakovo postihnutých. Schopnosť pripraviť takto dokument je vyžadovaná WGAC 2.0, Sekciou 508 atď a je dôležitá aj pre automatizované spracovanie obsahu. PDF/UA znamená, že dokument nesie informácie o logickej štruktúre, o popisoch obrázkov, paragrafoch, záhlaví, definícii tabuliek atď.
PDF/E (ISO 24571-1) rozšírenie o prvky potrebné pre strojárstvo, stavebníctvo, výrobu, prácu s plánmi, technickými výkresmi, mapami. Dokáže uchovávať 3D modely, gps súradnice a pomocou javascriptu umožní v PDF prehliadači interaktívnu prácu.
PDF/X (ISO 15930) tlač a príprava. Obsahuje podmnožinu pdf elementov a prvkov, ktoré zaručia, že súbor bude prechádzať všetkými fázami priemyselnej prípravy a tlače bez potreby zmien a tak zaručiť kvalitu tlače a predvídateľnosť hneď na vstupe. Je v rôznych implementačných úrovniach.
PDF/VT (ISO 16612-1) je navrhnutý na tlač variabilných dát. Založený na PDF/X, aby bola zaručená kvalita tlače, ale obsahuje mechanizmy, ktoré zaručia správne vypĺňanie šablón dokumentov premenlivými údajmi. Využíva sa na transakčnú tlač v odvetviach ako bankovníctvo, poisťovníctvo, telekomunikácie atď.
Použitie noriem zaručí jednoznačný protokol medzi jednotlivými inštitúciami, ale aj programovými modulmi. Preto sa normy menia a prispôsobujú novým trendom a potrebám. Ako príklad môžeme uviesť štandard PDF/R, ktorý vzniká za iniciatívy výrobcov scannerov pod hlavičkou TWAIN v spolupráci s PDF Asociáciou s cieľom vytvoriť taký formát, ktorý bude generovať priamo zariadenie (scanner, fotoaparát, telefón).
Výmena dát
Vypĺňanie, zber alebo tlač variabilných dát býva častým príkladom použitia formulárov v pdf. Komplexná znalosť technológie dokáže zautomatizovať procesy a ušetriť prostriedky. Vieme pomôcť s návrhom formulárov, poznáme existujúce knižnice aj obmedzenia mobilných PDF readrov. Existujúce štandardy sú zárukou dobre pripraveného PDF na archiváciu alebo tlač.
Archivácia dát
Ako PDF expert sme členom technical working group pre veraPDF projekt, ktorý má za cieľ vytvoriť konečný PDF/A validátor a tak rozšíriť možnosti na širšiu akceptáciu pdf formátu používaného pre dlhodobú archiváciu. Potreba validácie v digitálnych archívoch je dnes nutnou podmienkou pre správne spracovanie dokumentov.
PDF a ISO štandardy
V procese tvorby, aktualizácie a recenzie najnovšej verzie PDF (ISO 32000-2) sme v roku 2015 revidovali 4 kapitoly, navrhli okolo 200 úprav, zmien a korekcií. Sme pri tvorbe noriem, poznáme potreby používateľov z rôznych oborov a vieme ich implementovať podľa najnovších medzinárodne akceptovaných a vyžadovaných štandardov.
Multiplatformovosť
Vieme čo potrebujete keď chcete efektívne robiť s PDF na serveri, z webu, keď potrebujete interaktívne editovať pdf na Windows, Mac. Implementovali sme pdf knižnicu aj na iOS či Android. Každé prostredie má svoje obmedzenia a vyžaduje vlastné postupy. Poznáme odpovede na otázky, pretože už sme ich riešili. PDF je platforma a silný nástroj, keď ho viete použiť.